اینفلوئنسر مارکتینگ

 1. خانه
 2. اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوینسر فردی می باشد که بواسطه ی ویژگی خاصی دارای هواداران و دنبال کنندگان بسیاری می باشد. این فرد می تواند یک عکاس ، خواننده ، بازیگر ، مدل ،‌بلاگر ، واینر ( کمدین ) ،‌سرآشپز ، ورزشکار و …. باشد.

البته در ایران افرادی با نام شناخته شده ی شاخ های مجازی یا شاخ های اینستاگرام هستند که بواسطه افراط در سبک زندگی تفریحی و یا به اصطلاح لاکچری دارای طرفداران زیادی شده اند و بسیاری از برندها اعم از برندهای مد و پوشاک ، رستوران و کافه ها ،  پزشکان و … بدلیل تاثیرگذاری فراوان این چهره ها بر روی موج سازی در قشر جوان به آن ها سفارش تبلیغ به صورت مستقیم می دهند.

اینفلوینسر مارکتینگ  چیست‌ ؟

اینفلوینسر مارکتینگ به معنای بازاریابی از طریق چهره های تاثیرگذاربه عنوان یکی از محبوب ترین روش های بازاریابی در سال ۲۰۱۷ و البته مبحثی نو  در ایران می باشد. در این روش چهره های محبوب و مشهور اقدام به تبلیغات و تولید محتوا برای برندها و کسب و کارها می نمایند.

اما آیا اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران هم به مانند کشورهای دیگر رونق دارد؟! در ایران اینفلوئنسر مارکتینگ بیشتر در شبکه احتماعی اینستاگرام مطرح است.البته در برخی بیلبوردهای شهری نیز شاهد حضور برخی چهره های تاثیرگذار مشهورتر (‌از قشر خوانندگان و بازیگران )‌ نیز هستیم.

اینستاگرام به عنوان یک شبکه اجتماعی عکس محور بستر مناسبی را برای چهره های مشهور و نیز افرادی که در زمینه های مختلف دارای هنر یا ویژگی خاصی می باشند  فراهم نموده است.

معیار اینفلوئنسر بودن یک شخص یا حساب کاربری چیست؟

با توجه به آن که بازار اینفلوئنسر مارکتینگ داغ است. خیلی اشخاص انگیزه این را دارند که خود را به جمع اینفلوئنسرها ملحق کنند. این فضای ملتهب در شبکه اجتماعی اینستاگرام بیشتر از الباقی شبکه های اجتماعی قابل رویت است. سودای بهره برداری از بازار اینفلوئنسر مارکتینگ باعث شده افراد سعی کنند تعداد فالوئرهای خود را به هر قیمتی بالا ببرند. خرید فالوئرهای غیرواقعی، ایجاد جنجال های زودگذر و تولید محتواهای سطح پایین اما پر مخاطب از جمله روش هایی هستند که برای افزایش تعداد فالوئر به کار برده می‌شود.

این ترفندها اگر چه در مواردی باعث افزایش تعداد فالوئر می‌شود اما به هیچ عنوان به معنی افزایش تاثیرگذاری این حساب های کاربری نیست. به همین دلیل کارشناسان دیجیتال مارکتینگ، معیار دقیق‌تری را برای اندازه گیری میزان تاثیرگذاری یک اینفلوئنسر به کار می‌برند.

معیار دقیق‌تر برای اندازه گیری میزان تاثیرگذاری یک اینفلوئنسر، میانگین نرخ درگیرکنندگی یا Engagement Rate دوازده پست آخر آن اینفلوئنسر است. برای محاسبه نرخ درگیر کنندگی هر پست اینستاگرام مجموع تبادلات کاربران با پست را بر تعداد کل فالوئرهای پیج تقسیم کرده و حاصل را در عدد ۱۰۰ ضرب می‌کنند.

مجموع تبادلات شامل حاصل جمع کل تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها و کسانی است که پست را ذخیره کرده‌اند. برای فهم بهتر موضوع فرمول محاسبه Engagement Rate را به صورت ریاضی برای شما می‌نویسیم

Engagement Rate= like+ comment + save / Follower * 100

انواع ارائه دهندگان  اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران

 • آژانس های تبلیغاتی

آژانس های تبلیغاتی بسیاری در ایران که خدمات بازاریابی و تبلیغات آنلاین و آفلاین را انجام می نمایند در کنار سرویس های خود اقدام به ساخت و انتشار تبلیغات توسط چهره های مشهور می نمایند.
نکته : آژانس های تبلیغاتی اینفلوینسر مارکتینگ  را در کنار سایر پکیج ها و خدمات تبلیغاتی خود ارايه می نمایند و به صورت یک سرویس جداگانه و تخصصی تمرکزی بر روی آن ممکن است نداشته باشند.

 • ادسنسور

ادسنسور اولین بستر تبلیغات تاثیرگذار در شبکه های اجتماعی می باشد که influencer marketing را بصورت تخصصی و رسمی در ایران پیاده سازی نموده است. ادسنسوریا با تجربه ی بسترهای هوشمند تبلیغات در شبکه های اجتماعی اعم از تبلیغات در تلگرام و اینستاگرام و همچنین ارتباطات خوب با چهره های مطرح اینفلوئنسر مارکتینگ را بصورت تخصصی و هوشمند در ایران آورده است.
این برند با تجربه همکاری با بیش از ۱۰ کسب وکار بزرگ و ۵۰ کمپین تبلیغاتی اینفلوينسرمارکتینگ با بیش از ۲۵۰ چهره باتجربه ترین استارتاپ فعال در این فضا می باشد.

 • وب سایت های نوظهور

تقریبا از ابتدای سال ۱۳۹۶ سرعت رشد ترند شدن و عمومی شدن اینفلوئنسر مارکتینگ شدت بیشتری گرفت و وب سایت های استارتاپی بسیاری هم اکنون با این موضوع تاسیس شده اند
متاسفانه این وب سایت ها از دو جنبه تجربه ی اجرا و همکاری با اینفلوئنسرها و همچنین طراحی پلتفرم دارای کیفیت و بیشینه چندانی نیستند. امیدواریم با حضور پلتفرم های جدی در این حوزه کمک بیشتری به توسعه و فرهنگ سازی بازاریابی از طریق چهره های تاثیرگذار صورت پذیرد.

اینفلوینسر مارکتینگ  به روش ادسنسور چگونه است؟

چهره های محبوب در ایران در اینستاگرام فعال می باشند پس اینفلوینسر مارکتینگ در اینستاگرام معنا پیدا می کند.

از طرفی اگر بخواهید کمپین های تبلیغات در اینستاگرام داشته باشید از آن جا که شبکه اجتماعی عکس و فیلم محور اینستاگرام مدت زیادی است فعال است پیج های پر تعداد اکثرا اشباع شده میباشند و از آن بازدهی و نرخ درگیری بالا برخوردار نیستند

در نتیجه برای تبلیغات در اینستاگرام بهترین راهکار از دید ادسنسور اینفلوینسر مارکتینگ  می باشد. البته صفحه هایی هستند که از دید ادسنسور همچنان دارای بازدهی بالا بواسطه تولید محتوای دسته اول می باشند که قطعا جزو ناشرین تبلیغات در اینستاگرام قرار دارند و به نحوی اینفلوينسر می باشند.

دسته بندی اینفلوينسرهای ادسنسور

ادسنسور در دسته بندی های مختلف موضوعی اینفلوئنسرهای خود را تقسیم بندی نموده است. اینفلوئنسرها در حوزه های مختلفی اعم از  اینفلوينسرهای آشپزی و سرآسپزان ٫ مد و فشن ٫‌ لایف استایل و سبک زندگی ٫ عکاس ها ٫ ورزشکاران ٫‌سفیران برندها ٫‌ موزیسین ها ٫ کمپین ها و واینرها و … تقسیم بندی شده اند.

نوع دیگر دسته بندی اینفلوينسر مارکتینگ در ادسنسور بر حسب تولید محتوا (فیلم و عکس )  توسط آن ها و یا صرفا انتشار موضوع برندها می باشد. بدین معنا که برخی از آن ها صرفا با سبک خود اقدام به تهیه محتوا و متن تبلیغاتی می نمایند و برخی دیگر نیز همان بنر و محتوای آماده شده  ی برند ها را انتشار می دهند.

چرا ادسنسور؟

ادسنسور اولین و تنها فعال تبلیغات هوشمند در شبکه های اجتماعی می باشد که به واسطه ی همکاری های متعدد با برندهای بزرگ تجربه های غنی ای در راستای بازدهی هر چه بیشتر کمپین ها و اتصال هوشمند مرتبط کمپین به اینفلوينسرهای بالقوه دارد موضوعی که باعث می گردد تبلیغات اینفلوینسر مارکتینگ  بصورت موثرتری منتشر گردد

 

از طرفی ادسنسور تنها برند معتبر در این فضا می باشد که بصورت تخصصی بر روی اینفلوينسر مارکتینگ تمرکز دارد و اینطور نیست که InfluencerMarketing تنها یکی از سرویس های متفرقه کمپانی ادسنسور باشد .

 

نکته مهمی که بایست در اینفلوئنسر مارکتینگ مد نظر قرار داد همگن بودن و متناسب بودن چهره ی مشهور مورد نظر از لحاظ زمینه فعالیت و جنس کاربران با موضوع کمپین و برند شماست . اینجاست که تمایز ادسنسور رخ می دهد. ادسنسور بواسطه تعدد همکاری با برندهای مختلف در زمینه اینفلوئنسر مارکتینگ به خوبی از اینکه چه برندی با کدام چهره می تواند رشد کاربر را تجربه نماید آگاه است.

 

برای هرگونه مشاوره می توانید به قسمت تماس با ما سایت رجوع کنید. همچنین اگر میخواهید صفحه خود را در به عنوان یک پیج ثبت نمایید به زودی در وبسایت بازدیدفا این امکان برای شما قابل ارايه می باشد. ادسنسور با برند اولیه بازدیدفا به زودی در جشنواره وب ایران به عنوان برگزار کننده بهترین کانال های تلگرام و صفحه های اینستاگرام سورپرایز جدیدی را برای شما خواهد داشت پس منتظر نمونید و کانال تلگرام ادسنسور رو با کلیک بر روی اینجا دنبال نمایید.

 

اگر هم میخواهید از آخرین اخبار اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام باخبر باشید پیج زیبای اینستاگرام ادسنسور را از دست ندهید و با آن بروز باشید. برای مشاهده صفحه اینستاگرام ادسنسور اینجا کلیک نمایید.

تعیین قیمت توسط اینفلوئنسر ها هم برای برندها و هم برای خود اینفلوئنسر ها دغدغه ای بسیار مهم می باشد. اما چطور می شود به یک استاندارد خاص در حوزه قیمت گذاری اینفلوئنسر ها دست یافت. با ما همراه باشید.

اینستاگرام بدون شک مهم ترین فضای فعالیت اینفلوئنسر ها در جهان در چند سال اخیر می باشد.در حقیقت داریم با بازاری بالغ بر یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ و دوبرابر شدن آن در سال پیش رو یعنی ۲۰۱۹ روبرو می شویم. بیش از ۹۲ درصد مارکترها و ۸۸ درصد اینفلوئنسرها گزارش داده اند که در کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ از بستر اینستاگرام استفاده کرده اند، و این رشد فضا همچنان ادامه دارد.

منبع:‌ادویک

جالب اینجاست که با توجه به سرمایه گذاری سنگین اینستاگرام در بروزرسانی و افزودن امکانات جدید همچون تگ خرید محصول در اینستاگرام یا آی جی تی و درگیر شدن کاربران در خود فضای اینستاگرام اینکه چقدر بودجه مارکتینگ خرج کنیم یا چطور خرج کنیم خود به سوال مهمی بدل می شود، مخصوصا اینکه اینستاگرام روز بروز به فضای مجبوب تر و پرجمعیت تری تبدیل می گردد.

قیمت گذاری در اینفلوئنسر مارکتینگ قطعیت ندارد، بدین معنا که مثلا به مانند تبلیغات در وب نمی توان پارامترهای خیلی دقیق و سیستمی در آن بکار برد و آن را به همه ی اینفلوئنسرها بسط داد، چرا که ما با یک روش انسانی و همکاری با انسان ها روبرو هستیم و نه یک سیستم!

آورده های یک اینفلوئنسر در ازای پرداخت چیست؟

به چه دلیلی حاضر به همکاری تبلیغاتی با اینفلوئنسرها هستیم. دانستن این نکته هم برای برندها و هم برای اینفلوئنسرها ضروری است که اصلا برای چه باید در ازای دریافت مبلغ اقدام به معرفی برندها نمود. بدیهی است که اینفلوئنسر مارکتینگ یا همان بازاریابی با استفاده از چهره های تاثیرگذار فضای مجازی یک روش تبلیغات موثر رو به رشد است که در ایران بیشتر در فضای اینستاگرام تعریف می شود.

اما نکته اینجاست که با وجود داشتن رسانه توسط اینفلوئنسرها هم خودشان و هم کسب و کارها نباید این کانال ارتباطی را به انباشتی از تعدد تبلیغات مستقیم و بعضا زرد تبدیل نمایند.

در اینفلوئنسر مارکتینگ چون با یک فرایند احساسی ارتباط دو طرفه بین اینفلوئنسر و مخاطبان روبروایم معرفی زیرپوستی برند، محصول و یا خدمات آن (نیتیو مارکتینگ) هست که هم به شعور مخاطبان توهین نمی شود، هم در جایگاه سازی برند در ذهن مخاطب موثر است و هم اینفلوئنسر را دچار ریزش مخاطب نمی کند.

مگر اینکه چالش، رویداد، ایونت و یا مشارکتی باشد تا معرفی مستقیم نیز مطابق با استراتژی های کمپین جلو رود وگرنه ایجاد زیست بوم مشترک با محصول است که به مخاطب حس وفاداری موازی هم به برند و هم به محصول می دهد و نه تبلیغات دائم انواع کسب و کارهای رقیب در یک بازه ی زمانی نزدیک به هم.

۸ مدل انتشار در قیمت گذاری اینفلوئنسر ها

در وهله ی اول باید انواع ارائه محتوا توسط اینفلوئنسرها را بررسی کنیم. مطمئنا انتشار عکس توسط یک اینفلوئنسر با تولید ویدئو هزینه های متفاوتی دارد. ۸ مدل انتشار در ۲ دسته بندی کلی عکس و ویدئو خلاصه می شود.

عکس

 • محتوای آماده عکسی (بنر مستقیم)

شاید یکی از کم بازده ترین حالات تبلیغ برای کسب و کارها سفارش بنر مستقیم باشد.اگر عکس تبلیغی آماده را ضریب ۱ در نظر بگیریم به عنوان پایه ای ترین حالت تبلیغ توسط اینفلوئنسر می توان به مابقی حالت های انتشار تصویر ضریب داد . نمونه تبلیغات بدین صورت در فضای مجازی به وفور یافت می شود.

 • معرفی مستقیم با تهیه عکس تبلیغاتی توسط اینفلوئنسر:

اکثر اینفلوئنسرها ترجیج اشون اینه که خودشون عکاسی و ویرایش نمایند و از برند و محصول در عکس بگویند، فکر میکنم ضریب ۱.۲ برای این روش مناسب باشد. تقریبا اکثر پست های تبلیغاتی اینفلوئنسر ها بدین سبک می باشد. منتها متاسفانه برخی ها بدون وابستگی یا استفاده شخصی صرفا تبلیغات مصنوعی برندها را می نمایند که این در بلندمدت به آن ها آسیب می رساند.

 • معرفی غیر مستقیم با تهیه عکس بصورت نیتیو توسط اینفلوئنسر:

متاسفانه عجول بودن برندهای ما و عدم طی کردن درست نقشه مشتری باعث می شود که زیاد به این رویکرد روی خوش نشان ندهند. اما تجربه نشان داده که وجود مداوم اما غیر مستقیم محصول یا برند در حالت طبیعی باعث تاثیر بر ضمیر ناخودآگاه مخاطبان اینفلوئنسر ها می شود.

ویدئو

 

 • ویدئو آماده شده توسط تبلیغ دهنده

بسیاری از برندهای بزرگ اصرار دارند که اینفلوئنسرها تنها حکم ناشر خود را داشته باشند و ویدئوهای آماده خود را با ضوابط خودشان به اینفلوئنسرها ارائه نمایند.

 • ویدئو آماده شده توسط تبلیغ دهنده با حضور اینفلوئنسر

در این روش برندها تصمیم میگیرند خودشان ساخت ویدئو را بر عهده بگیرند اما از اینفلوئنسر ها دعوت می کنند که در ویدئوها حضور داشته باشند، عموما حضور چند اینفلوئنسر در یک ویدئو بیشتر دیده می شود تا تنها یک اینفلوئنسر.

به عنوان مثال #دیجی _کالا در کمپین #نبرددرآشپزخانه از @iz.mohsen ، @Bighead_farshid ، @nafis_style ، @melinataj ، @motiheidari و استفاده نموده است.

 • معرفی مستقیم ویدئویی اینفلوئنسر (استفاده از محصول)

در این سبک تبلیغات، اینفلوئنسر با استفاده از محصول و اشتراک گذاری تجربه ی خود به صورت ویدئویی، آن را با کاربر شریک می شود.

 • معرفی مستقیم ویدئویی اینفلوئنسر (استفاده از محصول)

در این سبک تبلیغات، اینفلوئنسر با استفاده از محصول و اشتراک گذاری تجربه ی خود به صورت ویدئویی، آن را با کاربر شریک می شود.

 • ساخت یک ویدئو سرگرم کننده همراه با معرفی برند

اصولا واینرها، تراولرها و اقدام به ساخت ویدئوهایی جالب، آموزنده یا سرگرم کننده می نمایند که مفهوم ویدئو معرفی برند را به همراه دارد.

 • حضور تبلیغ دهنده به عناون اسپانسر در واترمارک یا کپشن یک اینفلوئنسر تولید کننده ویدئو

بعضی مواقع یک ویدئو صرفا جنبه ی سرگرمی و یا آموزشی خود را دارد اما اینفلوئنسر از واترمارک تبلیغ دهنده به عنوان اسپانسر استفاده می کند.

فضای انتشار توسط اینفلوئنسر

 

پست

انتشار پست بیشتر به منظور افزایش فالوور صفحه تبلیغ دهنده به کار می رود. برگزاری مسابقات و کامنت گذاشتن و تگ کردن برای کسب جایزه و قرعه کشی که متاسفانه بشدت اشباع شده هم در این فضا مورد استفاده قرار می گیرد. مطمئنا پست گران ترین حالت قیمت گذاری اینفلوئنسر ها به شمار می رود.

استوری

هویت جدید اینستاگرام بیشتر بر روی استوری متمرکز شده و بازدید استوری از پست هم بیشتر است. تعدد استوری معرفی محصول به همراه هدایت کاربر به لینک خاص وصل شده به استوری می تواند مثمر ثمر باشد. اصولا در قیمت گذاری اینفلوئنسرها استوری ۲۰ تا ۵۰ درصد قیمت یک پست است.

بیو پیج

برندهایی که قصد همکاری مداوم به عنوان سفیر برند با یک اینفلوئنسر دارند از بیو پیج اینفلوئنسرها نیز استفاده می نمایند. مثلا ریحانه طراوتی مدت هاست که در بایو پیج خود تبلیغ محصولات آرایشی بهداشتی را نموده است. و پیج برند، هشتگ آن و سایت مربوطه را قرار داده است.

 

کپشن

تبلیغ صرف در کپشن و نامرتبط با پست هم بعضا دیده می شود که غیر حرفه ای به شمار می رود و باید حداقل المان های تبلیغ دهنده در پست نمود پیدا کند. این حالت ارزان، کم بازده و منسوخ است.

 

آی جی تی وی

تلویزیون داخلی اینستاگرام فضای نوظهوری برای تبلیغات به شمار می رود که البته ممکن است با رونق آن بسیار گرلن هم باشد. ویدئوهای مفصل معرفی یک مخصول یا نحوه استفاده از آن در صورت بازدید بالا در آی جی تی وی از ارزش بالایی برخوردار است.

 

هایلایت استوری

تعداد زیادی از اینفلوئنسرهایی که همکاری مداوم با یک برند دارند. تبلیغات استوری منتشر شده از برند مزبور را در آرشیو پروفایل خود فایل بندی می کنند تا مخاطبان جدید هم به آن پی برده و از آن بازدید کنند. این سبک تبلیغ هم مختص همکاری های دائم یا شارژ مثلا ماهیانه بابت قرارگیری فایل مزبور در هایلایت پروفایل می باشد.

مثلا رژیم لیمویی برندی است که در هایلایت صبا سفری، شبنم شاهرخی و دیده می شود.

 

لایو اینستاگرامی

لایو اینستاگرامی حضور فیزیکی اینفلوئنسر را در فروشگاه، ایونت و یا محل تبلیغ دهنده می طلبد و اتفاقا از بازخورد مناسبی برخوردار است و یکی از کانال های خوب تبلیغاتی برای کاربرد ذکر شده به شمار می رود.

۱۱ فاکتور موثر بر قیمت اینفلوئنسرها

 

تعداد فالوور

متاسفانه یا خوشبختانه عدد فالوور اولین چیزی است که همه را تحت تاثیر خود قرار می دهد. همه را سحر  و جادو می کند و باعث می شود گاهی اوقات با صرف نظر از مابقی پارامترها منجر به افزایش فالوور یا افزایش قیمت یک اینفلوئنسر شود. تنها توصیه بنده این است که به هیچ عنوان حتی یک درصد برای این فاکتور که برای خیلی ها گول زننده است توجه نکنید!

 

میزان انگیجمنت

انگیجمنت ریت یا میزان تعامل کاربران شامل لایک و کامنت نسبت به تعداد کل فالوورها باز سنجه ی معتبرتری نسبت به تعداد کل فالوور می باشد و تا حدودی مشخص می کند تا چه میزان فالوورهای یک پیج می تواند فیک باشد. بر مبنای درصد انگیجمنت هر اینفلوئنسر باید قیمت پیشنهادی وی را مقایسه کرد. شما می توانید به رایگان از اینجا یا سایت اینفلوئنسرفی این میزان را بسنجید.

 

میانگین لایک و کامنت

یکی از مهم ترین پارامترهای موثر در قیمت یک اینفلوئنسر میانگین لایک و کامنت وی در ۱۰ تا ۱۵ پست اخیر وی می باشد. شما می توانید از سایت تریبر به رایگان این مقدار را بسنجید.

وزن کامنت ها

یکی دیگر از مهم ترین پارامترهای تاثیر گذار در قیمت گذاری اینفلوئنسرها علاوه بر میانگین تعداد لایک و کامنت، وزن کامنت هاست. چرا که متاسفانه خیلی ها اقدام به خرید لایک فیک می نمایند برای همین وزن کامنت ها نشان دهنده ی میزان تاثیر یک پست یک اینفلوئنسر می باشد. هر چه کامنت ها مرتبط تر باشد درگیر بودن و وفادار بودن مخاطبان یک اینفلوئنسر را می رساند. به عنوان مثال صفحه شیما (شیمرینگ) با وجود لایک و کامنت چند هزارتایی و انگیجمنت بالا چون به دلیل تعدد قرعه کشی در پست هایش می باشد از وزن مناسبی از دید نگارنده برخوردار نمی باشد.

 

جنسیت فالوورها

درصد جنسیت خانم به آقا نیز از دیگر پارامترهای مهمی است که باید در نظر بگیرید. چون بسیاری اینفلوئنسر خانم هستند که توسط آقایان بسیاری فالو می شوند اما دائم در حال تبلیغ لوازم آرایش و می باشند و خب بالطبع بازدهی هم در پی ندارد.

 

شهر فالوورها

گرچه اکثریت کاربران اینستاگرام برای تهران می باشند اما هستند کاربرانی که در شهرهای مختلف دارای بیشینگی زیادی از کاربران می باشند و اگر کسب و کار شما یا کمپین شما متعلق به شهر خاصی می باشد می توانید از این دیتا استفاده نمایید. همچنین اینفلوئنسرهایی که در شهری غیر از تهران دارای کاربر زیاد می باشند می توانند شرایط قیمتی خود را برای کمپین های مرتبط با مکان متفاوت ارائه نمایند.

 

وزن فالوور

این روزها کمپین هایی که ما انجام می دهیم با تمرکز بر این قابلیت می باشد که فارغ از تمام پارامترهای بالا، چه افراد بالقوه ای یک اینفلوئنسر را فالوو کرده اند و با انتشار کمپین ما توسط اینفلوئنسر مزبور آن ها هم مشاهده می نمایند. پس ممکن است کمپین تبلیغاتی شما در حوزه ای خاص و تارگت کمی باشد که اینفلوئنسری حتی با ۲۰۰۰ فالوور آن را پوشش دهد. از حوزه های تخصصی استارتاپ و مالی بگیرید تا مهندسی.

از سمت دیگر هستند اینفلوئنسرهایی که بواسطه وجهه عمومی خود با وجود فالوور مثل زیر ۵۰ یا ۱۰۰ هزار تا، افراد سلبریتی و موثر جامعه آن ها را فالوو کرده اند.

پس اگر اینفلوئنسری هستین که وزن افرادی که شما را فالوو نموده اند جزو جامعه ای خاص می باشد حتما شرایط قیمتی متفاوت تری برای همکاری تبلیغاتی خواهید داشت و همچنین برندهایی که سگمنت مخاطبان آنان متفاوت و غیر عمومی است نیز فارغ از تعداد فالوور این افراد می توانند با آن ها همکاری نمایند. ادسنسور در این حوزه توانایی و دانش خاصی دارد و می تواند در تعیین و اجرای استراتژی کمپین شما، آن را با افراد متفاوت تری اجرا نماید.

 

حوزه فعالیت اینفلوئنسر

اینکه اینفلوئنسرها در چه موضوعی فعالیت دارند خود پارامتر مهمی است، مطمئنا حوزه عکاسان در اینستاگرام با حوزه واینرها یا بیزینس من ها یا حتی آشپزها متفاوت هست. گرچه اکثریت فضای اینستاگرام را به اصطلاح لایف استایل ها گرفته اند اما خود مبحث سبک زندگی که در آینده انواع آن را دسته بندی خواهم کرد و در قالب مطلب دیگری ارائه خواهم داد بسیار مفصل و متفاوت هست.

قیمت یک چهره عمومی که همه نوع فالووری دارد با یک بیوتی بلاگر که فقط بر روی خانم ها تمرکز دارد یا با یک کتاب خوان حرفه ای که اهالی فرهنگی آن را دنبال میکنند و یا یک بیزینس ادوایزر و به واسطه خاص تر بودن جامعه مخاطبانشان متفاوت تر است.

 

جایگاه برند شخصی و اجتماعی اینفلوئنسر

این پارامتر به وزن فالوورهای یک اینفلوئنسر هم مربوط می شود. بسیاری از سلبریتی ها تعداد بسیار کنتری فالوور از اینفلوئنسرها دارند انا دارای یک وجهه اجتماعی و شناخته شده میباشند و به دلیل همین مقبولیت و فالوو شدن توسط افراد سلبریتی دیگر مطمئنا قیمت متفاوت تر و بالاتری نسبت به اینفلوئنسرهای پر فالوور خواهند داشت.

 

تعدد تبلیغ

این مورد اونقدر برای خود ما در هماهنگی کمپین ها مهم هست که تعجب می کنیم چرا برخی از آن غفلت می کنند. گویا فقط تعداد لایک و فالوور هست که برندها براشون مهمه و اصلا حواسشون نیست که تعداد تبلیغ یک اینفلوئنسر را بررسی کنند. برخی ها ماهی یک بار هم تبلیغ نمی گذارند و برخی تقریبا تمام استوری ها و پست هایشان تبلیغاتی است و باز میبینیم که سر اونی که بیشتر تبلیغ میگذاره و اصلا بازدهی نداره برای گرفتن کمپین های تبلیغاتی شلوغ تره!! و قیمت گذاری اینفلوئنسر پر از تبلیغ نیز بیشتره!

نمونه Case Study

در حوزه خانواده به عنوان مثال خانوم و آقای میم @khanom_o_Aghay_m رو با النا بیلان @elena.bilan مقایسه کنید.

گرچه میزان فالوورهای خانوم و آقای میم بیشتره (۱۷۵۰۰۰ در قیاس با ۱۱۱۰۰۰) اما تفاوت انگیجمنت آنان در لایک تنها مقدار کمی است : (اولی میانگین ۱۹۰۰۰ و دیگری ۱۴۰۰۰) . جالب اینجاست میزان میانگین کامنت های هر دو در محدوده ۴۵۰ تا ۴۶۰ هست.

یعنی با وجود بیشتر بودن ۶۵۰۰۰ نفری خانوم و آقای میم وزن کامنت های آنان با وزن کامنت های النا بیلان یکی است.

حال میرسیم سراغ تعدد تبلیغات! خانم النا بیلان به شدت تبلیغات کم و خانوم و آقای میم به شدت هرچه تمام تر اشباع از تبلیغات اند. حال فکر می کنید برندها به کدام یک باید تبلیغات بدهند؟ یا با وجود کمتر بودن فالوور خانم بیلان قیمت کدامیک بیشتر است؟

کافیست همین مقایسه را در تمامی دسته بندی ها ببینیم و متوجه شویم با چه آشفته بازاری در قیمت گذاری اینفلوئنسر ها روبرو هستیم. همچنان هم برندها به اینفلوئنسرهای پر از تبلیغ درخواست همکاری می دهند فارغ از اینکه بازدهی چندانی برایشان نخواهد داشت.

نحوه همکاری با اینفلوئنسر ها

 

 • یک بار تبلیغ
 • حضور در محل یا ایونت

مدل بسیار رایج این روزها و البته اشباع شده در حوزه مد و زیبایی، در این مدل همکاری استوری، لایو و پست در ایونت گذاشته می شود و نسبت به یک بار تبلیغ هزینه یک و نیم تا سه برابری دارد. نوع دعوت هم بسیار مهم است مثلا ما در برخی ایونت ها شاهد حضور سلبریتی ها هم هستیم.

 • سفر با محصول یا به محل تبلیغ دهنده

در این روش ممکن است اینفلوئنسر به محلی خاص، یا همراه با وسیله ای خاص یا بصورت گروهی برود که به نوع سفر، نحوه حضورو بستگی دارد. سفر بشیر اصلانیان @bashiraslanian، نگار و ترنج پژمان @toranjpejman @negarpejman به هتل داد یزد نمونه ای از این نوع تبلیغات است

 • سفیر برند کوتاه مدت

برخی برندها بصورت مقطعی ماهیانه یا چند ماهه هماری می نمایند.

 • سفیر برند بلند مدت

اگر برندها عجول نباشند و دنبال ایجاد یک تاثیر خوب بر روی مخاطبان یک اینفلوئنسر می باشند می بایست این روش را انتخاب کنند تا برند در زندگی روزمره اینفلوئنسر در هم بیامیزد و پذیرش کاربر را به شدت بالا ببرد. البته می بایست در حوزه تطبیق هویت برند با پرسونال برند اینفلوئنسر انتخاب درست صورت پذیرد. مثلا دانا ماشالله پور  danamashalahpoor_official@ مدت هاست با برند سایپا سیتروئن همکاری می نماید.مریم محبی @maryam.mohebii ورزشکار خوب کشورمون هم سفیر برند پرسته گلد گالری  @parastehgoldgallery می باشد.

 • سفیر برند حوزه ی خاص

بعضی از مدل های همکاری هم بدین صورت است که اینفلوئنسر مربوطه فقط در موضوع برند همکار حق ندارد پست های تبلیغاتی گذاشته و در مابقی زمینه ها دستش باز است. سامسونگ بدین صورت با اینفلوئنسرها در ایران کار می کند.

5 دسته اینفلوئنسرها بر حسب قیمت

 

سلبریتی ها

فضای رسانه در ایران به مانند سایر نقاط دنیا افرادی که در مدیوم تلویزیون و سینما نقشی دارند را به سلبریتی های چند صد هزار فالوور تبدیل می نماید.

همچنین ورزشکاران، خواننده ها، مجریان و سایر افرادی که دارای چهره عمومی هستند سلبریتی شناخته می شوند. عموما سلبریتی ها باید گزیده کار باشند اما به جهت اقبال عمومی به خانوم های سلبریتی در اینستاگرام تعداد زیادی از بازیگران کم کار و درجه چند یا قدیمی تر هم فالوورهای میلیونی دارند که مدام به معرفی و تبلیغ برندهای گوناگون روسری، مانتو، مزون، سان آرایش و . می نمایند.

فقط مواظب باشید تعداد بسیار زیادی از سلبریتی ها فالور فیک یا حتی فالور واقعی اما خاموش و بی اثر دارند.

قیمت تقریبی: در کمپین هایی که ما داشته ایم از ۱۲ میلیون تومان شروع شده و ۱۲۰ میلیون تومان هم رسیده است بابت هر سلبریتی.

اینفلوئنسرهای مگا ماکرو (تعداد فالوور بسیار بالا)

اینفلوئنسرهای بالای یک میلیون فالوور . در ایران بیشتر واینرها و بیوتی بلاگرها به عنوان مگا ماکرو اینفلوئنسرها شناخته می شوند.

محمد امین کریمپور @mohamadaminkarimpor

حسن ریوندی @hassan_reyvandi

محسن ایزی @iz.mohsen

صدف بیوتی @sadaf_beauty

الناز گلرخ @elnaz_golrokh

صدف طاهریان @sadaftaherian

نهال سلطانی  @nahalsoltani1  و جزو این دسته اند. و خب شاخ های مجازی هم مثل دنیا جهانبخت @donya  البته هستند افرادی در حوزه خانواده نظیر شبنم شاهرخی @shabnamshahrokhi نیز که بواسطه قدرت تاثیرگذاری خود از دید نگارنده مگا ماکرو هست.

قیمت تقریبی: در کمپین هایی که ما داشته ایم از ۸ میلیون تومان شروع شده و تا ۴۰ میلیون تومان هم رسیده است بابت هر مگا ماکرو اینفلوئنسر.

 

اینفلوئنسرهای ماکرو (تعداد فالوور بسیار بالا)

اینفلوئنسرهای میان ۳۰۰ هزار تا یک میلیون فالوور. تعداد زیادی از اینفلوئنسرهای شناخته شده در این دسته قرار دارند که در همه نوع موضوعی فعال هستند.

قیمت تقریبی: ما بین ۳ میلیون تومان تا ۱۲ میلیون تومان.

 

اینفلوئنسرها Power Middle (فالور مناسب های تاثیرگذار)

بیشینگی کمپین های تبلیغاتی متعلق به این دسته هستند. فالوورهای تقریبا ما بین ۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار را شامل می شود.

قیمت تقریبی: ما بین ۳۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان.

اینفلوئنسرهای میکرو (تعداد فالوور کم)

قشر کم تر دیده شده اما موثر و پر تعداد می باشند . فالوورهای ما بین ۱۰ هزار تا ۵۰ هزار را شامل می شود.

قیمت تقریبی: ما بین ۵۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان.

هشدار به برندها و اینفلوئنسرها

عوامل های زیادی در بالا رفتن قیمت گذاری اینفلوئنسرها تاثیر دارد که بسیاری از آنان در بالا ذکر شد.

اما نکته ی مهم اینجاست که متاسفانه به دلیل ملموس بودن همکاری تبلیغاتی به روش اینفلوئنسر مارکتینگ اکثر کسب و کارها و برندها خودشان اقدام به هماهنگی تبلیغاتی می نمایند. فارغ از آشنا نبودن و بازدهی نگرفتن و بدبین شدن به این فضا بواسطه ی انتخاب استراتژی های اشتباه و انتخاب های بد، اتفاق بدتر این است که اینفلوئنسرهایی در مارکت فعلی وجود دارند که چون می دانند آژانس تبلیغاتی قیمت همکاری آنان را می دانندترجیح می دهند با برندهایی کار کنند که تابحال فرصت همکاری با آنان نداشته و برندها هم از خدا خواسته ارتباط مستقیم می گرفتند و اینجا بود که اینفلوئنسر مربوطه با خیال راحت یک قیمت فضایی ارائه و برند هم نادانسته پرداخت می کرد.

این اتفاق بدی است که این روزها بشدت می بینیم ، به طور مثال کمپینی که ما ۳ میلیون تومان بابت اینفلوئنسر مزبور به برند پیشنهاد دادیم برند رفته و با قیمت ۱۲ میلیون تومان با اینفلوئنسر مربوطه همکاری نموده است!!

این مطلب نکته های دیگری هم دارد! نظیر این که با توجه به پارامترهای بالا چه فرمولی میتوان ارائه داد؟‌ کدام اینفلوئنسرها ارزان تر می گیرند؟ کدام گران هستند اما بازدهی ندارند و اجازه بدهید این اطلاعات در قالب ورکشاپ ها، همکاری ها و مشاوره های تخصصی منتقل شود.

این مطلب صرفا دیدگاه سروش نادری بوده و هرگونه کپی و انتشار آن با ذکر نام نویسنده بلامانع می باشد. همچنین شما می توانید از طریق نام کاربری soroushen در اینستاگرام نظرات خود را با نویسنده در میان بگذارید.

راه اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

در مقابل روش های سنتی تبلیغات، دنیای دیجیتال مارکتینگ با انبوهی از پیشنهادهای مقرون به صرفه و تاثیرگذار وجود دارد. تبلیغات در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌تواند با صرف هزینه معقولی به کسب و کار شما رونق بدهد و باعث شناخته شدن برند شما نزد مشتریان بالقوه شود. برای راه اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ، دریافت مشاوره می‌توانید از سروش نادری موسس ادسنسور از طریق دایرکت در اینستاگرام وی در ارتباط باشید.

نظر خود را در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ ما با در قسمت کامنت های همین پست در میان بگذارید. تجربه شما از برخورد با اینفلوئنسرهای اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست